Jedną z tajemnic dużych rodzin jest ogromne, uderzające zróżnicowanie temperamentów, charakterów, talentów i zainteresowań dzieci. Radząc sobie z tym bogactwem dzieci uczą się dzielenia, dogadywania i współpracy. Współpraca oznacza zarówno branie jak i dawanie. 

Jedną z ważnych zalet rodziny wielodzietnej jest wsparcie i przyjaźń. Nawet codzienne, zwyczajne kłótnie i przepychanki pod wpływem uważnych i mądrych rodziców, zamieniają się w lekcje sprawiedliwości, pokory, dzielenia się, uznawania różnic, tolerancji czy przebaczania. Konflikty choć nieprzyjemne, są przydatne – wygładzają, kształtują osobowość. Są jak szlifowanie szlachetnego kamienia. Starsze dzieci bawią się z młodszymi, młodsze otrzymują miłość i uczą od starszych. W ten sposób starsze wyrastają w dumie opiekuna, młodsze są otoczone opieką i troską.

Dzieci, które mają liczne rodzeństwo mają jednocześnie większe wsparcie w życiu dorosłym. Często brat czy siostra to najlepsi przyjaciele, do których zawsze można się zwrócić o pomoc w trudnych chwilach. Z rodzeństwem dzieli się też całkiem zwyczajne rzeczy: wyjazdy na wakacje, wycieczki, zakupy.

Każde z dzieci idzie przez życie doświadczając wsparcia swych braci i sióstr. Niezależnie od tego co im się w życiu przydarzy, nigdy nie będą sami.
Największym darem rodziców dla dzieci są właśnie bracia i siostry.

Ulgi i zwolnienia zobacz wszystkie »